ASOCIACIJA „GRŪDOS KRAŠTAS“ ŽENGIA PIRMUOSIUS ŽINGSNIUS

Marcinkonių seniūnijoje registruotos 9 asociacijos ir viena viešoji įstaiga. Š. m. kovo mėnesį įsikūrusi asociacija „Grūdos kraštas“ pradeda savo veiklą.

Danutė Valentukevičienė

Saulėtą gegužės 15 d. profesorė Rūta Petrauskaitė, asociacijos „Grūdos kraštas“ pirmininkė, į savo sodybą (ir asociacijos buveinę) Grybaulioje sukvietė organizacijos narius ir aplinkinių kaimų gyventojus neoficialioje aplinkoje susipažinti su naująja organizacija, jos steigėjais ir planuojamais darbais. Tai pirmasis bendraminčių susirinkimas, vykęs ne virtualiai, bet gyvai.

Renginio dalyviai, vaikštinėdami po sodybą, anksčiau vadintą „mūraliu“, prisiminė ne vieną kaimo istoriją, praskleidė ir šalia sodybos tyvuliuojančio Grybaulios tvenkinio paslaptį. Daugelis neįtartų, kad šiam vandens telkiniui, kuriame anksčiau buvo auginami karpiai, gyvastį dovanoja Grūdos upė, atitekanti iš šalia Ašašninkų esančio Grūdos ežero. Ir tik Grybaulioje sraunioji upė, žavinti Dzūkijos nacionalinio parko turistus, patiria tokią metamorfozę – virsta tvenkiniu, paskui – vėl upeliu ir, mėtydama kilpas, vingiuoja per Darželius, Marcinkonis, Kašėtas ir Puvočiuose įteka į Merkį. Tad nenuostabu, kad asociacijos steigėjai – Rūta Petrauskaitė, Jonas Grigas, Algimantas Vyšniauskas, Gintaras Balionis, Rasa Budnikienė, Laima Šklenikaitė, Juozas Valentukevičius, Saulius Valentukevičius ir Danutė Valentukevičienė – organizaciją pavadino „Grūdos kraštas“.

Pasigrožėję atkurta sodyba ir svetingų šeimininkų pavaišinti olandišku patiekalu, olandiškai vadinamu „snert“, asociacijos dalyviai pasakojo jau apie nuveiktus darbus: Kabelių krautuvėje įkurtą skaityklą, informacijos viešinimo įrankį – tinklapį „Kabelių kraštas“ (https://kabeliukrastas.lt), sukurtą elektroninį paštą asociacija@grudoskrastas.eu, į kurį bus galima siųsti prašymus tapti asociacijos nariais, dalintis informacija ir visiems palaikyti ryšį, ir kitus darbus.

Asociacijos pirmininkė prof. Rūta Petrauskaitė

Asociacijos pirmininkės nuomone, nors asociacijos veiklų spektras gali būti labai platus: nuo mokslo, kultūros, švietimo iki socialinės pagalbos ir t. t., pirmaisiais metais planuojami kuklesni darbai: parengti tarmių pamokų ciklą, rinkti ir pildyti kraštotyrinę medžiagą apie Grybaulią, sukurti turistinį vaizdingo kraštovaizdžio maršrutą.

Susirinkime taip pat svarstytos asociacijos „Grūdos kraštas“ ir Varėnos rajono savivaldybės bendradarbiavimo galimybės. Verslo konsultantė Laima Šklenikaitė teigė, kad jos atlikta Varėnos rajono savivaldybės strateginio plano analizė rodo, kad asociacija gali pateikti įvairių pasiūlymų savivaldybei dėl efektyvesnių tam tikrų uždavinių įgyvendinimo.

Pasak žurnalisto Vytauto Budniko, asociacijai pravartu kurti „idėjų banką“. Kai kurios idėjos bus įgyvendintos, kitos transformuosis arba, natūralu, liks neįgyvendintos. Vytauto nuomone, svarbu kurti ir viešuosius ryšius, pasakoti apie nuveiktus darbus visuomenei, skatinti gyventojų dalyvavimą visuomeninėje veikloje.

Vokietijoje gyvenanti, o vasarą į Musteikos kaimą grįžtanti vertėja Irena Ulkekul išsakė rūpestį dėl Grūdos krašto tradicijų tęstinumo ir kartų ryšio. Nemažai diskutuota apie krašto religinį ir kultūrinį savitumą, istorinę praeitį, ilgaamžes medžioklės tradicijas ir medžiotojo funkcijas besikeičiančiame kaime ir t. t.

Apibendrinus diskusijas, nutarta atlikti tokius darbus: 1) parengti ir įrašyti tarmės pamokas ir jas paskelbti asociacijos tinklapyje; 2) birželio mėnesį dailininko Kastyčio Skromano sodyboje (Grybaulioje) surengti Grūdos krašto vaikų dailės plenerą; 3) liepos mėnesį fotomenininko Gintaro Balionio sodyboje (Kabeliuose) planuojamos fotografijos pamokos; 4) vasarą ekskursiją-paskaitą po Grybaulios kaimą žada surengti čia gimęs ir augęs Juozas Valentukevičius.

Asociacijos nariai ir aplinkinių kaimų gyventojai nuoširdžiai dėkoja Vytauto Didžiojo universiteto profesorei lingvistei Rūtai Petrauskaitei ir buvusiam Twente universiteto profesoriui matematikui Janui Kuperiui už svetingumą, atvirumą ir nuoširdžią pagarbą ir dėmesį kiekvienam renginio dalyviui.

 

Bendraminčių nuotraukos (padidėja, paspaudus 2 kartus):

 

 

 

Panašios publikacijos