Eglė Kašėtienė. Gal ir jūs norėtumėt Marytės juostų?

Marytė Tamulevčienė

Kol nepriėjau prie mūsų pokalbių transkribavimo, dar parašysiu trumpai apie Marytės rankų darbelį ir pasiūlysiu jums jos juostų.

Marytė Tamulevčienė gimė Ašašninkuose 1934 m. Paskaičiuokit, kiek jai metų!

Kap ir nemažai kaimo merginų, jaunystėje, o ir vėliau, audė divonus (lovatieses), abrūsus (rankšluosčius), užuolaidas. Daug priaudė, daug išdovanojo, pardavė… Vienam kambario kampe ir šiandien kaba atgimimo laikais austas abrūsas „Lietuva brangi, mano Tėvyne“ (įdėsiu nuotrauką į komentarus), ant stalo užtiestas abrūsas su išaustu žodžiu „Lietuva“. Kiek daug nuoširdžios meilės savo šaliai telpa šitoj nedidelėj pirkioj, stūksančioj vos 1 km nuo Baltarusijos sienos!

Visos lovos ir sofos užtiestos jos austais divonais. O jau gražūs, išsaugoti, šilkai tik blizga!

Prieš 16 metų Marytė palaidojo savo vyrą. Nuo tada ir sveikata jau ėmė šlubuoti, nustojo austi. (Kažkada rašiau, kokia nepriekaištinga sveikata reikalinga audimui stovuose…) Tačiau jos miklios rankelės vis prašėsi darbo, o dūšia – kūrybos, darbo su siūlais. Taip ji sumanė išmokti dzūkiškų rinktinių juostų audimo. Kaip mums pasakojo, pamokino ją moteris iš Trasninko. Jau kaip pabandė Marytė – nebegalėjo sustoti.

Šiandien Marytė po namus vaikšto tik vaikštynės pagalba. Vaikai įtaisė durų spyną, kurią atrakinti svečiams pasibeldus, Marytė gali tiesiai iš lovos – tiesiog paspaudus mygtuką. Mygtukai yra dar keliose vietose, kur ji leidžia laiką, pavyzdžiui, virtuvėje prie pečiaus. Tačiau juostas austi vis tiek dar pavyksta įsitaisius lovoje, nugarą atrėmus į pagalves. Kai mes ją lankėme praėjusį savaitgalį, turėjo išsiaudusi net 15! Audžiant ir dienos įdomesnės, ir protui mankšta, ir gražūs kūriniai gimsta. Sako, ir prie pensijos gera dasidurt, jei kas nuperka.

Mes nusipirkom dvi, bet išsirinkti buvo nelengva.

Kaip ji gražiai vieną prie kitos dėliojo tas juostas, traukdama jas iš šniūriuku užrišto maišo… Galiausiai atitraukė ranką, kai pamatė, jog noriu nufotografuoti jos darbus. Paprašiau ją uždėti ranką ant savo juostų, kad žmonės internete pamatytų rankeles, kurios šitą grožį kuria.

Gal ir jūs norėtumėt Marytės juostų? Vėl važiuosime į Ašašninkus šį mėnesį, tad galėtume patarpininkauti ir parvežti Vilniun ar išsiųsti kur pageidautumėte.

Jūs įsigytumėte Marytės rankelėmis su meile kurtą vienetinę juostą pasipuošimui ar dovanai, o Marytei tai būtų jos darbo įvertinimas, papildomi pinigėliai pragyvenimui, ir, įtariu, rimta paskata jai nesustoti – austi dar ir dar!

Jei yra norinčių įsigyti jos austų juostų, rašykite man asmenine žinute!

Į komentarus įdedu perfotografuotą įrėmintą nuotrauką, kurioje matosi, kaip ji audė šiek tiek anksčiau, abrūso „Lietuva brangi“ nuotrauką ir pačią Marytę su jos juostomis.

Šaltinis

Panašios publikacijos