Rūta Petrauskaitė. Europos kultūros sostinės dalelė keliauja per Lietuvą

Pirmosiomis Europos kultūros sostinės savaitėmis Kaune veikė grybauliškio dailininko Kastyčio Skromano darbų paroda.

Tautinių mažumų kultūros centre buvo eksponuoti 35 tapybos ir grafikos darbai iš ankstesnių gyvenimo etapų, specialiai šiai parodai buvo pabaigti ar iš naujo parengti šeši darbai.

 Po eksponavimo Kaune paroda buvo pervežta į Šeduvą – Kastyčio tėvo gimtinę – ir eksponuojama Šeduvos kultūros ir amatų centre. Čia labai šiltai priėmė menininką, iškilmingai atidarė parodą, įteikė padėkos raštą už duoklę, atiduotą Tėvo gimtinei, o Radviliškio krašte išspausdino rašinį apie Skromanus – „Šeduvių akmenkalių dinastija“. Mat Kastyčio Skromano senelis Pranciškus Ksaveras Skromanas dar 1918 metais pradėjo paminklų verslą, ištobulino akmentašystę, išmokė amato savo vaikus, o šie perdavė saviesiems, taigi dabar Šeduvoje darbuojasi ketvirtosios akmenkalių kartos atstovas.

Per visą gyvenimą yra parengęs daugiau nei tūkstantį grafikos, akvarelės ir tapybos paveikslų, įrengęs dešimt restoranų ir kitų viešų erdvių interjerų.

O Kastyčio, talentingos giminės atstovo, paroda yra laukiama ir kitur. Taip labai prasmingai Europos kultūros sostinės dalelė keliauja per Lietuvą.


Kastytis yra plačios žanrinės aprėpties menininkas. Pradėjęs nuo grafikos, nuo lino raižinių, ilgą laiką iliustravo knygas. Pirmoji buvo E. Hemingvėjaus „Senis ir jūra“, vėliau buvo daug kitų – lietuvių ir užsienio autorių grožinės literatūros kūrinių, iš viso daugiau nei 500.

Per visą gyvenimą yra parengęs daugiau nei tūkstantį grafikos, akvarelės ir tapybos paveikslų, įrengęs dešimt restoranų ir kitų viešų erdvių interjerų. Žinomiausi – Gintaro restoranas ir Senas rūsys Vilniuje, Kaukas – Kaune, Stumbro restoranas Panevėžyje.

Iš Vilniaus prieš tris dešimtmečius persikėlęs gyventi į Dzūkiją susidomėjo kryždirbyste. Pagamino, širdimis ir raižiniais papuošė Grybaulios kaimo kryžių, pastatė 1863 metų sukilėliams skirtą kryžių Zervynose, o sodybose ir kapinėse esančių savo kryžių nė neskaičiuoja.

Dabar dirba ties didele skulptūra, skirta Kabelių bažnyčios šventoriui.

Dar planuoja išleisti savo iliustruotą trumpų eilėraštukų knygelę vaikams – Žuvų abėcėlė, bet svarbiausia – savo 80-mečiui surengti naujų, niekur neeksponuotų darbų parodą Vilniuje.

Fotografijos Sigito Mikučio

Panašios publikacijos